Do zabiegów profilaktycznych, wykonywanych w naszych gabinetach stomatologicznych należą:
- przeglądy
- piaskowanie
- skaling
- lakowanie
- fluoryzacja
- instruktaż dbania o higienę jamy ustnej
PRZEGLĄD
Podczas przeglądu lekarz sprawdza stan uzębienia pod kątem zdrowia szkliwa zębnego, ognisk próchnicy czy ubytków. Dodatkowo, podczas prawidłowo przeprowadzonej kontroli, sprawdzany jest także stan dziąseł.
PIASKOWANIE
Efektem naszej codziennej diety (picia kawy, herbaty, soków, spożywania posiłków) są osady i przebarwienia. Piaskowanie polega na usunięcie osadów powstających na naszych zębach każdego dnia, zanim one się jeszcze zmineralizują (czyli utwardzą, tworząc kamień nazębny). Dodatkowo czyszczone są także przestrzenie międzyzębowe, co pozwala uchronić zęby przed paradontozą. Zabieg wykonywany jest przy użyciu aparatu, który pod bardzo dużym ciśnieniem wyrzuca mieszankę dwuwęglanu sodu, powietrza i wody. Jest całkowicie bezbolesny, a jego wykonywanie zaleca się co najmniej dwa razy do roku.
SKALING
Zabieg polega na usuwaniu kamienia nazębnego, powstałego w wyniku zmineralizowania się osadów. Przy skalingu wykorzystuje się urządzenie ultradźwiękowe (tzw. Skaler), którego końcówka drag z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Tak wysoka częstotliwość drgań rozbija kamień nagromadzony na powierzchni zęba oraz przy zębodołach. Z uwagi na bardzo wysoką częstotliwość pracy skalera, emitowany przez urządzenie dźwięk z całą pewnością nie należy do miłych dla ucha. Zabieg sam w sobie nie jest bolesny, aczkolwiek wiele zależy od wrażliwości każdego pacjenta.
LAKOWANIE
Zęby nie sa nigdy idealnie równe – zrówno a w wyniku ścierania szkliwa powstają tzw. bruzdy, w których odkładają się fragment jedzenia. Takie miejsca są niezwykle trudne do wyczyszczenia, co sprzyja powstawaniu próchnicy. Lakowanie to nic innego jak pokrycie tych właśnie zagłębień i bruzd specjalnym preparatem, który wyrównuje powierzchnię zęba, wypełnia zagłębienia, chroniąc zęby przed odkładaniem się resztek pokarmów. Zalecane jest poddawanie lakowaniu zębów, w okresie co najmniej 3 miesięcy od ich wyrżnięcia.
FLUORYZACJA
Zabieg nazywany też inaczej lakierowaniem. To powlekanie zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru, który wzmacnia zęby i zwiększa ich odporność na próchnicę. Fluoryzację wykonuje się nie tylko u dzieci, ale także I osób dorosłych. Zabieg ten, podobnie jak piaskowanie, powinno się wykonywać co najmniej dwa razy w roku (częstsze wykonywanie zabiegu uzależnione jest wyłącznie od skłonności uzębienia do próchnicy oraz codziennej higieny). Co ważne – zabieg ten można także wykonywać bezpośrednio po piaskowaniu.